SEYAHAT

Danimarka Gezi Rehberi: Kopenhag

HAVAALANINDAN ŞEHRE ULAŞIM?

 • Metro: Üçüncü terminalde yer alan metronun şehre ulaşması 15-20 dakika kadar sürüyor. Biz raylı sistem varsa ondan şaşmayız. Canımız metrolar.
 • Otobüs: 5C ile merkeze ulaşabilirsiniz
 • Taksi: Yine ve yine önermiyoruz. Euro olmuş on… Bu kısmı blogdan çıkarmayı düşünüyoruz, ciddili…

Ulaşım notu: 24 ya da 48 saat geçerli Copenhagen Card ile şehir içi ulaşımdan ücretsiz ya da indirimli, flexcard ile yedi gün için ulaşımdan sınırsız faydalanabilirsiniz.

NEREDE KALALIM?

Sizlere bir hostel bir de evcil hayvan kabul eden lüks otel önerimiz var. Bizim artık bir köpeğimiz olduğu için evcil hayvan kabul eden otelleri önermeden geçemiyoruz, zira ülkemizde zor bulunan bir nimet.

 • Hostel Lybeer Bruges
 • Hotel Boterhuis (Patili otel)

GEZELİM GÖRELİM

 • Nyhavn: Sahil, kanal ve eğlence bölgesi. Burada Gelato Rajissimo’da bir dondurma molası verin, zaten muhtemelen gözünüzden kaçmaz.
 • Tivoli Bahçeleri: 1843’ten bu yana Kopenhag’da eğlencenin merkezi burası. Tivoli eğlence parkı da deniliyor buraya. Konser organizasyonlarına ev sahipliği yapıyor, içerisinde akvaryum ve yapay göl de var.
 • Küçük Deniz Kızı: Kopenhag’ın sembolüdür. EVET doğru, aklınıza geldiği gibi Andersen Masallar’ından Little Mermaid bu. Danimarkalı Andersen’in bu masalı tiyatroya uyarlanır ve küçük deniz kızını oynayan balerinden çok etkilenen Carl Jacobsen, heykeltraş Edvard Eriksen’a bu heykeli yaptırtır. Zarif heykel, defalarca saldırıya uğrar, hatta başını bile kaybettiği olmuştur.
 • Amalienborg Sarayı: Danimarka kraliyet ailesinin evine hoşgeldiniz. Saray aslında muhafızlarıyla ünlüdür. Muhafızlar her gün saat 12.00’da değişim yapmak için sarayın bahçesinde hazır olmak üzere kışlalarından yola çıkarak Kopenhag sokaklarından saraya doğru yürürler.
 • Stroget: Kopenhag’ın ünlü alışveriş caddesi, Avrupa’nın en uzun caddelerindendir. Uygun fiyatlı mağazalardan, çok pahalı markalara kadar her türlü mağaza bulunuyor. Gerçi bize artık uygun fiyatlısı da uzak euro aldı başını gitti…
 • Rosenborg Kalesi: 17.YY’ın başlarında 4. Christian tarafından yaptırılmıştır. Kralın kullanımında olan alanlarının görülebilmesinin yanı sıra Danimarka taçları mücevherlerini, kraliyet ailesi portrelerini ve ünlü Venedik cam koleksiyonunu da inceleyebilirsiniz.
 • Christiansborg Sarayı: Bir zamanlar kraliyet ailesinin kullanımında olan saray, günümüzde Parlamento, Yüksek Mahkeme ve bakanlıklara ayrılmış durumda. Bazı bölümler halen resmi törenler ve çeşitli etkinlikler için kraliyet ailesi tarafından kullanılıyor. Kraliyet Resepsiyon Odaları, Danimarka’ya gelen yabancı büyükelçilerin Kraliçe tarafından kabul edildiği Kule Odası ve Oval Taht Odası’nı içeriyor.
 • Rundetaarn: Avrupa’nın en eski gözlem kulelerinden biridir. Kule inşa edildiği dönemde Danimarka astronomik başarılarıyla ünlüydü. Ayrıca şeklinin daireselliği ve kulenin tepesine çıkarken dairesel bir yürüyüşle tırmanılması dolayısıyla “round tower” olarak da adlandırılıyor.
 • Danimarka Milli Müzesi de ziyaret edilmesi gereken atraksiyonlardan biri.

CHRISTIANIA DOSYASI

Danimarka’nın özgür bölgesine hoşgeldiniz!

1971 senesinde bir grup hippi ve asinin, terk edilmiş bir kışlayı işgali ile kurulmuş özerk bir bölge. Kısa sürede haşhaş, ot gibi hafif uyuşturucuların satılmaya başlanması ile ünleniyor. Ağır uyuşturucu maddelerin satılması ise yasak. Bölgeye başlangıçta sosyal deney olarak yaklaşan hükümet, bir iki sefer Christiania’yı kapatma girişiminde bulunsa da karşı tepkiler dolayısıyla geri adım atmak zorunda kalıyor. Hükümet bir noktada madem öyle üstünde yaşadığınız toprağı satın alın diyor yaşayanlara, ancak bölge halkı mülkiyet karşıtı olduğu için buna sıcak bakmıyor. Christiania destekçileri hemen bir dernek kurup bölgenin kurulduğu alanı satın alıyorlar. Tabii ki her şey sürekli bu kadar güllük gülistanlık gitmiyor 2016’da silahla yaralama olayı yaşanıyor, detaylara burada girmeyeceğiz ancak şunu belirtelim Christiania’da silah yasak. Bir yasak da fotoğraf çekmek konusunda ve kaçak çekerken yakalanırsanız halk direkt uyarıyor. Bölgenin etrafı tellerle çevrili ve ziyaret için girişler ana giriş kısmından yapılıyor, ayrıca buraya yaşamak amaçlı yerleşmek de öyle kolay değil. Bir yer boşalırsa komünün gazetesinde ilan ediliyor ve başvuru yapılarak sıraya giriliyor ki söylenenlere ve okuduklarımıza göre sıra oldukça uzun oluyor.

Son söz olarak şunu diyebiliriz ki belki bir Amsterdam değil ve Amsterdam olma iddiasında değil ama bizce mutlaka ziyaret edilmeli. Kendimizi 1970’lerde bir hippi filminde gibi hissettirdi bize, herkes bunu yaşamalı.

YEME İÇME REHBERİ

Tabii ki somon! Sonuçta Norveç’in komşusu… Biz kahvaltıda somon füme yemeye burada alıştık. Şahane bir alışkanlık ama Türkiye’ye dönünce oldukça pahalı oluyor… Tabii ki üç tarafı denizlerle çevrili kuzey ülkelerinde balık önerilerimiz burada kalmıyor: Balık kroket (ya da balık köftesi diye de geçer – fiskefrikadeller) ve ringa balığı da denemeniz gereken deniz mahsülleri arasında. Bir diğer geleneksel yemek ise flæskesteg yani bizim anlayacağımız adıyla domuz rostosu. Ayrıca rod polse (domuz sosisi) de oldukça popüler. Çavdar ekmeği üzerine çeşit çeşit besinler koydukları ve “smørrebrød” dedikleri açık sandviçler de yaygın. 

Mekan önerilerimiz: 

 • Yemek yemek için: Feed Bistro, The Olive Kitchen & Bar, Kodbyens Fiskebar (Bu deniz mahsülcüsünü başlara yazın listede!)
 • Alkol ve/veya alemlere akmak isteyenlere: Bira tadımlamak için kendi biralarını yapan ve hemen her blog ile Tripadvisor’da başı çeken Mikkeller Bar’a gitmelisiniz. Eğlenmeye ise içinde 4 tarz barındıran Chateau Motel’e geçmenizi öneririz, Kopenhag’ın en büyük mekanlarından biri.

YAPMAYAN DÖNMESİN YA DA GİTTİM DEMESİN!

Christiania’yı ziyaret etmeyen, somon fümeyle kendi açık sandviçini yapıp yemeyen dönmesin ya da gittim demesin!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s