RÖPORTAJ

Slovenya’da Erasmus Yapmak

Slovenya Gezi Rehberini okuyanlar bilecektir ki Slovenya’ya erasmusa giden arkadaşımın yanına gitmiştim. Benim ah keşke bu şehirde ben okusaydım diye düşünmeme, hafiften kıskançlık krizleri geçirmeme sebep olan bir geziydi diyebilirim. En yakın dostlarımdan biri olan Nazlı Slovenya’da erasmus yapmakla ilgili sorularımızı cevapladı ve kıskançlığımı biraz daha alevlendirdi!

Öncelikle Slovenya’da erasmus yapmak nasıl bir deneyimdi? 

Erasmus zaten başlı başına güzel bir deneyim, Slovenya da özellikle fazla bilinmemesine rağmen Türk’lerin çok fazla tercih ettiği bir yer. Bu tabi negatif bir faktör olarak da görülebilir ancak Erasmus deneyimi açısından sağladığı pek çok kolaylık var. Dolayısıyla Erasmus’u Slovenya’da yapmak bu deneyimi daha konforlu bir hale getirdi diyebilirim.

Küçük oluşu bir yerden sonra sıkmaya mı başlıyordu yoksa kendini daha da ait hissetmeni mi sağlıyordu?

Genelde ne kadar renkli ve hareketli olursa o kadar tercih sebebi olabiliyor Erasmus için seçilecek şehir. Benim açımdan Slovenya özellikle küçük olduğu için tercih sebebi oldu. İstanbul’un hızından ve kaotik yapısından sonra Slovenya, her şeyin elinizin altında olması, Slovenya’nın değişim öğrencilerine sunduğu avantajlar ve aynı zamanda Avrupa’nın göbeğinde olduğu için farklı şehir ve ülkelere de ulaşımın kolay olması bu süreç boyunca bana kendimi evimde gibi rahat hissettirdi. Ancak şehir değiştirmeye gerek kalmaksızın gezilecek yerler bakımından daha fazla seçeneğe sahip olmak isteyen kişiler için dezavantaj oluşturabilir.

Slovenya’da günlerin nasıl geçiyordu? Erasmusta gerçekten giden gitmeyen herkesin iddia ettiği gibi her gece parti mi yapılıyor yoksa senin de girmen gereken, harıl harıl yazman gereken paper’ların oluyor muydu? 

Derslere katılmak isteyen öğrenciler için nitelikli hocalardan ders alma fırsatı mevcut. Ancak derslere devam zorunluluğu yok ve her dersin sınavına girmeniz için üç farklı tarih seçeneği sunuyorlar, derslerden kalmak pek kolay değil yani. Derslere düzenli olarak katılmadan makul bir çalışma ile kolayca dersleri geçmek mümkün. Her gece parti yapmak isterseniz bu da mümkün tabi ama bir yerden sonra zaten insan yoruluyor açıkçası Erasmus’ta olsanız bile sakin günler geçirmek istiyor insan. 

Slovenya’nın öğrencilerine sağladığı ayrıcalıklar var mıydı? Varsa bunlar nelerdi?

Slovenya Avrupa’nın şımarık çocuğu gibi. Vatandaşları küçük bir fanusta yaşıyor sanki, ben öyle gözlemledim en azından. Aynı zamanda hala gelişmeye çalışan bir ülke. Nüfusu neredeyse 2 milyon. Dolayısıyla en azından başkentinde gözlemlediğim kadar neredeyse herkes güzel şartlarda refah içinde yaşıyor. Değişim öğrencilerine de aynı fırsatlar sunuluyor. “Boni Food” sistemi var, bu sistem neredeyse en lüks restorandan en salaş olana kadar hepsinde geçerli ve öğrencilere normal fiyatın yarısından yemek sunuyorlar dolayısıyla çok cüzi bir fiyata çorbasından tatlısına kadar tam bir menü yiyebiliyorsunuz.Neredeyse günlük hayatta her yere bisikletle gitmek mümkün, ben hatırladığım kadarıyla 3 ay için 30-40 euroya kendime bisiklet kiralamıştım ama şehrin her yerinde devlete ait bisikletler var ve yıllık sadece 3 euroya kiralayabiliyorsunuz. Ayrıca çok güvenli bir yer, suç oranı çok düşük. Bu yüzden günün her saatinde güvende hissediyorsunuz. Şehir zaten neredeyse öğrenci şehri haline geldiği yabancılık da hissetmiyorsunuz hiçbir yerde. 

Slovenya’da erasmus yapmak pahalıya patladı mı? Çok fazla giderin var mıydı?

Ben yurtta kaldım. Ayda 500 euro hibe alıyordum. Bu hibe sayesinde konaklama bedavaya geliyor, üstüne de para kalıyor. Tabi ben gittiğimde Türk lirası daha değerliydi. O yüzden şu an aynı şey geçerli olmayabilir ama o zaman hesapladığım kadarıyla İstanbulda harcadığım paradan yalnızca 500 lira fazla harcıyordum. Birçok Avrupa ülkesine göre daha ucuz diyebilirim.

Öğrenci yurtları nasıldı? Farklı ülkelerden birçok insanla bir arada yaşamak nasıl bir deneyimdi? 

Benim kaldığım yurt şehrin merkezine ve hukuk fakültesine bisikletle 15 dakikaydı. Bu bakımdan çok rahattı. Kaldığım oda 2 kişilikti ve muftağı ve tuvaleti 4 kişi paylaşıyorduk. Ayrıca yurt binalarına çok yakın bir kantin de vardı. Açıkçası İstanbul’da kaldığım yurt çok daha güzeldi ama sosyalleşmek açısından kalabalık ve paylaşımın fazla olduğu bir yurtta kalmak daha iyi. Tek kötü yanı bazen inanılmaz fazla gürültü olduğu için uyumak çok zor oluyordu çünkü mutlaka her gece parti yapan insanlar var. Ayrıca Türkiye’den gelen arkadaşlarımı  yanımda ücretsiz olarak ağırlayabilmek de avantajlarından biriydi. Fiyat-performans açısından ev yerine yurt daha tercih edilebilir duruyor. 

Unutamadığın erasmus anılarına değinelim biraz da, başına gelen komik şeyler oldu mu?

Erasmus başıma gelen komik şeyler mutlaka olmuştur. Ama en kötüsü ilk seferde Ljubljana’ya gitmeyi başaramamam oldu sanırım. Uçak geldiği halde ve yetiştiğim halde kapıda beklememize rağmen benim gibi Erasmus’a giden kişilerle sohbet ederken uçağı kaçırdık. Sadece THY uçuyordu Ljubljana’ya ve oldukça pahalıya almıştık bileti de. Neredeyse iki katı fiyatına tekrar bilet almak zorunda kaldık. Vicdanımız rahatlasın diye daha ucuza geleceği için gidiş-dönüş bilet aldık. Tabi zamanı tam kestiremediğim için okulum dönüş tarihinden çok önce bitti, çok uzun bir süre gezmek zorunda kaldım dönene kadar. İyi ki de kaçırmışım. 

Slovenya’da yapılması için özellikle önerdiğin şeyler var mı?

Doğal güzellikleri çok fazla, zaten çok küçük bir yer olduğu için keşfetmek ve gidilecek yerleri saptamak da kolay olacaktır. Tavsiyem buraları gezerken araba kiralamak. Özellikle Hırvatistan, Macaristan ve İtalya’ya haftasonu için bile gidip gelmek mümkün. 

“Slovenya’da Erasmus Yapmak” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s