YOGA

YOGA NEDİR: DİN Mİ ŞİMDİ BU?

Hemen hemen herkesin aklına takılan bu sorunun cevabı HAYIR. Yoga bir din değildir. Peki nedir Yoga? Klasik tanımıyla Yoga, “yuj” ve “yuc” kökünden gelen Sanskritçe bir kelimedir. Beden, zihin ve ruhun bütün olmasını ifade eder. Yoganın kökeni binlerce yıl öncesine dayanmaktadır. Yoga bencildir, kişinin kendisini ilgilendirir ve kendi içinde yaşanır. 

Yoganın ilk yazılı kaynağı Maharishi Patanjali’nin kaleme aldığı Yoga Sutralardır. Patanjali’ye göre Yoga, zihnin kontrol altına alınması ve evrenle bir olunmasını sağlayan bir zihinsel süreçtir. 

Benim için Yoga, benim Yogam kendi içime dönme yolculuğumdur. Zihin dalgalarımın beni şu andan koparmasını önleme yoludur. 

“önünüze bir kağıt alın ve bir cümle ile Yoga sizin için nedir yazın.”

PEKİ NEDEN YOGA DİN SANILIYOR?

Yoganın amacı üç beden olan beden, zihin ve ruhun bir bütün altına alınmasıdır. Bu da öncelikle zihnin kontrol altına alınması ile mümkündür. Zihni kontrol altına alabilmek için bedensel pratikler yetersiz kalmaktadır. İşte bu sebeple Yoga her konuda öneride bulunmaktadır, tıpkı dinler gibi. Örneğin şiddet uygulama der, tüm dinlerdeki gibi. Özetle sosyal medyalarda gördüğümüz ellerinin üzerinde yürümek, beli kırılacak gibi köprüler kurmanın ötesinde bir felsefe, disiplin ve yaşam tarzıdır yoga. 

Asanalar buz dağının görünen yüzüdür. 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s