SEYAHAT

Slovenya Gezi Rehberi: Ljubljyana, Bled & Bohinj

Slovenya turistler tarafından hak ettiği değeri göremiyor gibi hissediyorum. Hakkında çok az konuşuluyor ve çok az kişinin “ya Slovenya’ya gitmeyi çok istiyorum” dediğini duyuyorum. Oysa Slovenya resmen HARİKA bir yer! Adeta kusursuz. Kalemle çizilmiş gibi bir mimarisi var ve küçük yapıtlarıyla, sokaklarındaki kafelerle sonsuza kadar sokaklarda yürüyebileceğinizi hissettiriyor. Zaten mini minicik bir yer olduğu için isterseniz yürüyerek gezebilirsiniz. Yok ben yürümek istemiyorum, ayaklarımı ağrıtamam derseniz bisikletle de gezebilirsiniz. Zaten dümdüz bir yer o yüzden bisikleti çok rahat kullanabiliyorsunuz, ben mesela yokuşlarda bisiklet süremediğim için düz olması önemli bir kriterdi. Bisiklet kiralayabileceğiniz belli noktalar oluyor ve sıklıkla karşınıza çıkıyor. O yüzden bisikleti nerden bulacağım diye düşünmenize gerek yok.

Slovenya küçücük bir ülke ve nüfusu da epey az. Bu yüzden şehrin kimi zaman boş olduğu hissine kapılabiliyorsunuz. Ancak insanları o kadar sevimli ki bu boşluk hissi hemen yok oluyor. Ben erasmustaki bir arkadaşımın yanına gitmiştim, bu yüzden öğrenci yurtlarında kalma şansım oldu. Bu arkadaşımla yaptığım röpotaj için tık tık. Yurtta arkadaşımın yanında bir hafta kalmak için sadece 4,5 euro ödemiştim. Yurtta kaldığım bir hafta boyunca hiçbir görevliyle karşılaşmadım, yani bir sürü öğrenci aşırı özgür bir şekilde komün halinde yaşıyordu. Tabii ki öğrenci partileri de cabası. Keşke ben de erasmusa gitseydim dediğim bir deneyim oldu. 

Gezilecek yerlere geçmeden önce Slovenya’nın öğrencilerine sağladığı ve benim hayran kaldığım bir şeyi övmeden yapamayacağım. Arkadaşım öğrenci kartı sayesinde gittiği yerlerdeki yemekleri ortalama 2-3 euro bandında bir ücret karşılığında yiyordu! Üstelik bu ücrete çorba, ana yemek ve salata/meyve de dahil. Öğrenci olmayan kişiler ise aynı yemeği ortalama 12-13 euro karşılığında yiyordu. Yani indirim oranı resmen inanılmaz. Bize de böyle bir şey nasip olur mu be?!

Slovenya’da Konaklama

Ben arkadaşımın yanına gittiğim için üniversitenin yurtlarında sadece 4,5 euro’ya kaldığımı yukarıda belirtmiştim. Söylemeye doyamadığımı fark etmiş olabilirsiniz bu gerçeği. Kalmadığım ya da üzerine ayrıntılı araştırma yapmadığım yerleri önermek istemediğim için bu konuyu es geçeceğim. Bu yüzden tripadvisor’a ve booking.com’a bakmanızı öneriyorum.

Mekan Önerileri

Gitmekten, içmekten ve yemekten keyif aldığımız mekanlar: Tozd Bar, Cacao, Le Petit Cafe, Pritlicje, Daktari ve Robba. Menülerini inceleyerek ihtiyacınıza göre bir seçim yapabilirsiniz ahsbdjaf ya daaa aşağıda sayacağım ünlü lezzetleri tadabilirsiniz. 

Slovenya’nın Ünlü Lezzetleri

Kranjska Klobasa (Carniolan Sausage): Slovenya’nın en ünlü geleneksel yiyeceği. Ben genel olarak sosis fanı olduğum için kendisini çok sevmiştim.

Potica: En ünlü tatlılarından birisi. Hamurdan yapılıyor ve içini çeşitli dolgularla dolduruluyor. En ünlüleri cevizli, krakerli ve haşhaş tohumlu olanları.

Prekmurska Gibanica (Prekmurian Layer Cake): Haşhaş tohumu, süzme peynir, ceviz ve elmadan oluşan sulu bir tatlı. 

Prezganka: Ünlü bir çorbası. Bence tadı çok güzel olduğu için bir şans verebilirsiniz.

Struklji: Birçok çeşidi bulunuyor ama en çok bilinenleri ceviz, elma veya haşhaşlı olanları. 

Bu lezzetleri deneyebilirsiniz bence ama beğenmezseniz ben karışmam. Çünkü herkesin damak tadı kendine, kötü yorumları kabul etmiyorum.

Gezilecek Yerler

  1. Ljubljyana Old Town

Tüm Avrupa Şehirlerinde olduğu gibi buranın da bir Old Town’ı bulunuyor ve bence her Avrupa şehri gibi buranın da Old Town’ı çok güzel. Zaten şehir küçücük olduğu için gezilecek her yer Old Town’ın içinde yer alıyor diyebiliriz. Yani, Old Townı gezince bu tur bitmiştir.

  1. Preseren Meydanı

Ljubljyana’nın merkezindeki meydanı. Burayı merkez alırsanız, hemen her tarihi yerin varacağı yer olduğunu göreceksiniz. Meydanda bir soluklanmanızı, çevresindeki kafelerde kahve içip etrafı incelemenizi öneririm. Ben gittiğimde bahar ayıydı. Meydanda bir sürü sokak sanatçısı vardı ve sokak sanatçılarına ne kadar hayran olduğumu beni tanıyan herkes bilecektir, artık tanımayanlar da bilmiş oldu. Meydanın göbeğinde ise Franciscan Kilisesi yer alıyor. İsterseniz içeriye bir göz atabilirsiniz. 

  1. Triple Bridge

Preseren Meydanının hemen yanında yer alan bu köprü mimarisiyle hemen dikkatinizi çekecektir. Ljubljyana Nehrinin üzerinden birçok köprü geçiyor ve bence herbiri birbirinden güzel. Bu köprüyü öne çıkaran detayı ise üç köprünün birleşiminden oluşması.

  1. Dragon Bridge

Ljubljana Nehrinin üzerinden geçen bir diğer köprü ise Ejderha köprüsü. Nehrin kenarında yürürken mutlaka dikkatinizi çekecektir. Adını tabii ki de üzerinde yer alan ejderha heykelinden alıyor.

  1. Butcher’s Bridge

Söz veriyorum bu son köprü önerim. Bu köprüyü es geçmek istemedim çünkü üzerine kilit takılan ve dilek tutulan köprülerden bir tanesi kendisi. Ben nerede böyle bir köprü görsem hemen gidip bir kilit alır, dileğimi tutar, anahtarı da nehre yollarım. Bu sayede şehirde bir iz bıraktığıma inanırım, dilek de cabası. Yani özetle turist tuzaklarına düşmeyi severiz.

  1. Ljubljyana Kalesi

Old Town’un içinde yer alan bu kaleye isterseniz merdivenlerden tırmanarak isterseniz yukarı çıkaran treniyle (tren denip denmediğinden emin değilim, platform da denebilir aslında) ulaşabilirsiniz. Bence mutlaka gidin, kalenin içinde pek önemli bir şey olmasa da şehrin panoramik manzarasını izleyebilirsiniz. Kalenin arka kısmında geniş yeşil bir alanla karşılaşıyorsunuz. Burada koşuya çıkmış olan birçok insanla karşılaşabilirsiniz. Ağaçların arasında güzel bir konum bulursanız ve yanınızda bir şişe şarabınız varsa Ljubljyana’nın eşsiz manzarasına doyamayacaksınız.

  1. Vodnik Meydanı

İsterseniz bu meydana da bir uğrayabilirsiniz. Genellikle bu meydanda bir pazar kuruluyor. Gezerken acıkırsanız kendinize meyve alıp enerji toplayabilirsiniz. Küçük bir enerji noktası.

  1. Tivoli Parkı

Slovenya’yı öne çıkaran özelliklerinden birisi yeşil bir ülke olması. Dolayısıyla Ljubljyana’nın merkezinde de birçok park yer alıyor. En ünlülerinden birisi Tivoli parkı. Bu parkta hava güzelse piknik yapanları, oynayan çocukları ve bisikletiyle etrafı turlayanları sıklıkla görebilirsiniz. 

  1. Smarna Gora

Ljubljyana merkezde trekking yapabileceğiniz ve yukarıdan keyifli bir manzaraya ulaşabileceğiniz güzel bir yer. Korkmayın tırmanması o kadar da zor değil.

  1. Metelkova

Favori yerimi en sona sakladım. Evet buraya gitmek bir öneri değil. Metelkova’ya gitmeyen Slovenya’dan dönmesin ya da gittim demesin! Neredeyse tüm binaların duvarında grafiti bulunuyor, bu yüzden buraya geldiğinizde rengarenk bir dünyaya geçiş yapıyorsunuz. Burası eskiden bir askeri kışlaymış ama daha sonra içinde birçok bar, kulüp, galeri bulunan bir yere dönüştürülmüş. İçinde hapishaneden kulüp olan yerler bile bulunuyor. Ben gittiğimde aşırı kalabalıktı ve farklı ülkelerden birçok insanla tanışma şansım olmuştu. Ljubljana’ya yolu düşen herkes burda sarhoş olup dans etmeli!

Bled

Şimdi gelelim Slovenya’nın resmen simgesi olmuş olan o muhteşem doğa harikası Bled Gölüne. Ben Ljubljyana’dan otobüs garına gidip bir otobüse atlayıp kendimi Bled’in eşsiz doğasına bırakmıştım. Yolculuk yaklaşık bir buçuk saat sürmüştü. Eğer ben otobüsle gidemem, trenler bana Avrupada olduğumu hissettiriyor diyorsanız otobüs garının karşısında bir de tren istasyonu bulunuyor. Bu tren istasyonundan Jessenice yönüne giden bir trene binmeniz gerekiyor. Daha sonra bu durakta inip Bled-Lesce yönüne giden başka bir trene geçiş yapmanız gerekiyor. Bu aktarma aynı tren garının içinde yapılıyor, yani çok da uzaklaşmanıza gerek olmuyor. Ama tren yolculuğu otobüs yolculuğuna kıyasla daha uzun sürüyor, yaklaşık 2 saat kadar bir sürede Bled’e ulaşıyor. Üstelik tren istasyonu Bled merkeze de 4 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Ordan da otobüsle ya da taksiyle Bled merkeze geçmeniz gerekiyor. E bunu neden öneriyorsun, Bled’e gitmeyi aşırı zorlaştırmış bu yol dediğinizi duyar gibiyim. Ama tren yolculuğu sırasında Alpleri izlemek çok keyifli diyollaaa. Ben tabii ki kısa olan otobüs yolculuğunu seçmiştim, vakit nakittir. 

Bled kocaman bir göl ve ortasında beyazlar içinde bir kale yükseliyor. Çevresi ise çok geniş, yürümesi biraz zamanınızı alabilir yani. Bled Gölünün etrafında bir sürü ördek ve kuğu yer alıyor, bu sayede doğa sizi iyice içine çekiyor. Göl manzarasını izleyebileceğiniz birçok kafe var. Ben Park Kafe’de oturup bir kokteyl içmiştim ve çok keyif almıştım. Bir başka kafe önerim ise Kafe Belvedere!

Bohinj

Bled’den sonra ise rotamı Bohinj Gölüne çevirdim. Bled’in merkezindeki otobüs terminalinden Ribcez Laz yönüne giden bir otobüse atladım. Otobüsler ortalama saatte bir kez harekete geçiyordu. Ama güncel bilgileri şu siteden takip edebilirsiniz. Yolculuk ortalama 40 dakika civarında sürüyor. Bohinj Gölü Bled’e kıyasla şehrin epey dışında yer alıyor. Çevresinde dağlar yer alıyor ve çevresinde az sayıda kafe bulunuyor. Slovenya’ya kadar gitmişken buraya da bir uğrayın derim. Dağların denize yansımasıyla birlikle Bohinj Gölünde sizi güzel bir manzara bekliyor.

“Slovenya Gezi Rehberi: Ljubljyana, Bled & Bohinj” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s