SEYAHAT

Mini Mini Şehir Lüksemburg

Mini mini bir şehir olan Lüksemburg’a hoş geldiniz! Eğer sadece bu destinasyon için yola çıkmışsanız size geçmiş olsun. Aslında her yerini gezerseniz pek çok kale, saray görebilirsiniz. Bizce klasik Avrupa iştenin en klasiğidir burası. Doğru düzgün fotoğraf bile çekmemişiz. Yeterince yerdiysem gelelim fasulyenin faydalarına.

NASIL ULAŞIRIZ?

THY veya LUXAIR ile doğrudan uçuş ile bu mini mini minnoş ülkeye uçabilirsiniz. AMA sadece bu ülkeyi gezmek bize yetmediği gibi sizlere de yetmeyebileceğinden ve bu minnak ülke üç büyükler, Belçika – Almanya – Fransa ile çevrelendiğinden, bunlardan birine uçup oradan da Lüksemburg’a ulaşabilirsiniz. 

  • Brüksel – Lüksemburg: 147 km
  • Frankfurt – Lüksemburg: 308 km
  • Paris – Lüksemburg: 317 km

Bu km bilgileri araç yolları için Google maps üzerinden hesaplandı. Tren ya da otobüs ile ulaşımı tercih edebilir, biraz daha bütçe ayırarak araç da kiralayabilirsiniz.

NEREDE KALIRIZ (YA DA KALMALI MIYIZ) ?

Biz kalmadık, naçizane tavsiyemiz de kalmayın şeklindedir. Yine de kalacağız diye ısrarcıysanız meydanda bir otel tercih edebilirsiniz. Hangi meydan demeyin, zaten bir tane ana meydan var. Üşenmedik sizler için baktık ve biz kalsak nerede kalırdık seçtik (hepsi pati dostu):

-Hotel Le Place d’Armes

-Hotel Le Royal

-Hotel Simoncini

GÖRECEK NELER VAR?

Şu aşamaya kadar öyle bir gelişimiz var ki bu minnağı sevmediğimizi düşünmüş olabilirsiniz. İşin aslı şu ki, biz buraya karşı nötr hissediyoruz. Yani gezmek için listelerin başında yer alacak bir yer değil bizce ama ben ülke sayıyorum diyorsanız ayağınız değsin tabii.

Merkezde şu saydıklarımıza şans verebilirsiniz; Büyük Dükalık Sarayı, Adolphe Köprüsü, Ulusal Tarih ve Sanat Müzesi, Chemin de la Corniche, Monument of Remembrance, neimënster, Fort Thüngen, Bock Casemates, place d’Armes, parc municipal de Luxembourg.

 

Biz ne yaptıka gelirsek, dürüstçe şunu söyleyelim pek bir şey yapmadık yedik içtik boş boş dolandık. Merkezde biraz dolandıktan sonra, görmeye değer farklı pek de bir şey bulamayınca kendimizi parc municipal de Luxembourg’a attık ve işte buraya bayıldık. Gerçekten burada yaşıyor olsak istisnasız her gün bu parka gider yürüyüş yapar koşar ya da dolanırdık.

YEME İÇME

Bol bol Fransız mutfağı esintisine hoş geldiniz diyoruz. Ama tabii ki ülkenin geleneksel yemeği de yok değil: Judd mat Gaardebounen diye bir yemekleri var, füme domut eti ve bakladan oluşuyor. Lüksemburg’un tatlısı tarçın, Hindistan cevizi ve şekerle hafifçe pişirilen elmadan yapılan Äppelklatzen. Ana yemek için güzel, tatlı için eh denebilir. Yani bizi çok da tatmin etmedi. Mekan önerimiz;

-Restaurant Um Dierfgen

YAPMAYAN DÖNMESİN YA DA GİTTİM DEMESİN!

Parc Municipal de Luxembourg’da yürüyüş yapmayan dönmesin ya da gittim demesin…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s